JAK WYBRAĆ BETONIARKĘ?

 

pracownik betoniarka jak wybrać betoniarkę

       Rozpoczynając budowę czy też remont domu, stajemy przed dylematem związanym z zakupem odpowiedniej betoniarki. Jaką wybrać pojemność, żeby nie była zbyt duża lub zbyt mała? Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy jej używać – jak duży dom jednorodzinny budujemy, czy będziemy robić drobne wylewki cementowe, czy też wylewać całe fundamenty, a może mamy profesjonalną ekipę budowlaną?

Pojemność

         To jeden z najważniejszych kryteriów podczas wyboru odpowiedniej betoniarki. Musimy pamiętać o tym, że maksymalną ilość zaprawy, jaką jesteśmy w stanie w niej wymieszać podczas pracy bębna określona jest przez pojemność zasypowa. Zgodnie z parametrami mniejsze pojemnościowo betoniarki stosuje się głównie na mniejszych budowach, gdzie tworzymy niewielkie ilości mieszanek betonowych. Małe, lekkie, a co za tym idzie – łatwe w ewentualnym transportowaniu są urządzenia o pojemności 80 litrów. Nieco większą ilość zaprawy (od 2 do 3 taczek przy jednorazowym zmieszaniu) osiągniemy dzięki betoniarkom w przedziale od 100 do 150 litrów. Betoniarki o pojemności od 150 do 300 litrów idealnie sprawdzą się przy budowie większego domu, przy którym praca przebiega w szybkim tempie. Urządzenia, które posiadają pojemność od 200 litrów wzwyż (nawet do 700 litrów) używane są głównie przez profesjonalne firmy budowlane. Na rynku dostępne są też betoniarki o pojemności 1000 litrów, które stosuje się głównie przy realizacji projektów przemysłowych.

Moc silnika

       To ona jest odpowiedzialna za to, kiedy bęben betoniarki jest w stanie rozpocząć pracę. Betoniarki o małej mocy silnika nie jesteśmy w stanie uruchomić z pełnym bębnem – niezbędny jest uprzedni rozruch bębna „na sucho”. Bęben w betoniarce o większej mocy możemy zaś najpierw zapełnić mieszanką, a dopiero potem uruchomić urządzenie.

Napięcie zasilania

       Napięcie prądu doprowadzanego na teren budowy to najczęściej 400 V, w związku z tym najbardziej pasują tu betoniarki o silniku trójfazowym. W przypadku napięcia 230 V trzeba zastosować betoniarkę jednofazową, która jest najlepsza do prac remontowych, można ją bowiem podłączyć do zwykłego gniazdka. Zarówno betoniarkę jednofazową, jak i trójfazową można zasilać za pomocą agregatu prądotwórczego, co jest istotne, jeśli na budowie nie ma jeszcze prądu.

Jaka betoniarka najlepsza na budowę?

        W przypadku betoniarek można – choć oczywiście nie w każdym przypadku będzie to faktycznie najlepszy wybór, ale na pewno jeden z tych najbardziej do ideału zbliżonych – pokusić się o opis najwygodniejszej betoniarki na budowę. Powinna to być betoniarka zasypowa, kielichowa, zaklasyfikowana jako betoniarka wolnospadowa. Pojemność nie powinna przekraczać 150 litrów, dzięki czemu będzie można skorzystać z zasilania z sieci bez siły (betoniarka hydrauliczna to sprzęt bardziej skomplikowany niż betoniarka elektryczna, dlatego zaleca się ją raczej do zastosowań profesjonalnych, a nie użytku okazjonalnego).Optymalnym pod względem trwałości wyborem będzie betoniarka z wieńcem żeliwnym, ale pod względem komfortu przegrywa on z kompozytowym. Stosując się do powyższych zaleceń o tym, jak wybrać betoniarki dla domu i budowy, na pewno będziesz w stanie zakupić sprzęt, który przez długie lata będzie niezawodnie służyć podczas wykonywania prac budowlanych. A w naszym sklepie  można znaleźć betoniarki z wysoką wydajnością i niezawodnością na gwarancji rocznej. A tak wymienne części do każdej zakupionej u nas betoniarki. Zajrzyj do katalogu towarów i sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy. Zapraszamy.